دانلود آلبوم تشریح و مورفولوژی گیاهی

گیاهان گروه بزرگی از گونه های زنده شامل موجوداتی مانند درختان ، علف  سرخس ها و خزه گیان است.

گیاه چیست؟

تعریف کلمهٔ گیاه دشوار است. اگرچه گیاه شناسان محدودهٔ رده‌بندی گیاهان را تعریف کرده‌اند، مرزهای تعیین کنندهٔ اعضاء رده‌بندی گیاهان بسیار اختصاصی تر از تعریف‌های رایج گیاه است. گیاهانی که ما هر روز با آنها مواجه هستیم، معمولاً متعلق به گروه گیاهان آوندی می‌باشند.

ما گیاه را بعنوان یک موجود زنده یوکاریوت و دارای تعداد زیادی سلول تعریف می‌کنیم که عموماً فاقد اندام‌های حسی یا حرکت ارادی بوده و در صورت رشد کامل دارای ریشه، ساقه و برگ می‌باشند. اما از نظر گیاه‌شناسی فقط گیاه آوندی دارای ریشه، ساقه و برگ است. تعریف دیگر گیاه که فراگیرتر می‌باشد، عبارت است از هرچیزی که فتواتوتروف می‌باشد- یعنی غذای خودش را از مواد خام غیر آلی و نور خورشید تولید کند. برای فردی که بر نقش خاصی که گیاهان در یک اکوسیستم بازی می‌کنند متمرکز شود این تعریف غیر منطقی نیست. اما در بین فتواتوتروف‌ها، پروکاریوت‌هایی (پیش هسته) مخصوصاً باکتری‌های فتواتوتروف و سیانوفیت‌ها وجود دارند.

سیانوفیت‌ها را گاهی اوقات (به دلایل خوبی) جلبک‌های سبز– آبی می‌نامند. در اینجا این مشکل بوجود می‌آید که بیشتر مردم از جمله گیاه شناسان قدیمی قارچ خوراکی را گیاه می‌نامند اگرچه قارچ خوراکی اندام باردهی قارچ می‌باشد (حوزه قارچها)، و اصلاً فتواتوتروف نبوده، بلکه گندخوار (saprophytic) می‌باشد؛ و بیش از چند گونه گیاهان گل دار، قارچ‌ها و باکتری‌ها وجود دارند که انگلی هستند.

ما قادر به ارائهٔ پاسخی مطمئن نیستیم. فهرست خصوصیاتی که حوزهٔ رده‌بندی گیاهان را از سایر حوزه‌های زیست‌شناسی جدا می‌کند حداقل یک تعریف فنی ارائه می‌کند اما این تعریف مورد پسند همگان قرار نمی‌گیرد؛ بنابراین تعریف اصطلاح گیاه همیشه به معنی بیشتر موجودات زنده طبقه‌بندی شده در محدودهٔ رده‌بندی گیاهان می‌باشد. مثلاً «اگر جلبک‌های سبز به وضوح گیاهانی جزو رده‌بندی گیاهان هستند، پس بیشتر مردم اکثر خزه‌های دریایی را هم که جزئی از (حوزه آغازیان) هستند، جزو جلبک‌های سبز در نظر می‌گیرند.

مشکل عدم وجود دقت یا توافق که در تعریف گیاه وجود دارد یکی از گفته‌های مورد تفاهم است که اغلب در مقالات با آن مواجه هستیم از این قبیل: آوند چوبی یکی از دو بافت انتقال در گیاه است. بطور کلی تصور نمی‌شود این جمله به معنی تمامی گیاهان، جلبک‌ها با گیاهان گلدار باشد. به احتمال بسیار زیاد باکتری‌ها یا قارچ‌ها را به حساب نمی‌آورد. در واقع معمولاً بهتر است اینگونه تصور شود که این بحث فقط به گیاهان آوندی مربوط می‌شود (ضرورتاً سرخس‌ها، مخروط زاها، گیاهان گلدار و تعدادی دیگر) مگر اینکه به صورتی متفاوت بیان شود (مثلاً در گیاهان آوندی و غیر آوندی اینگونه‌است).

دانلود آلبوم تشریح و موروفولوژی گیاهی

در این پست آلبومی از عکس های مربوط به تشریح و مورفولوژی گیاهان را در اختیارتان می گذاریم تا با مشاهده ی این عکس ها به عظمت گونه های گیاهی پی ببرید .

کلیک کنید :  آلبوم تشریح و مورفولوژی گیاهی

منبع : لازم به ذکر است این که این آلبوم حاصل تلاش های دانشجویان دانشگاه فرهنگیاه امیر کبیر است

با تشکر از  دانشجویان دانشگاه فرهنگیان امیر کبیر

2 دیدگاه برای «دانلود آلبوم تشریح و مورفولوژی گیاهی»

 • بهمن ۱۸, ۱۳۹۶ در t ۱۰:۱۶ ب.ظ
  Permalink

  سلام . درخواست تبادل لینک شما رو دیدم به دلیل مشغله ی نویسندگان ، وبلاگ ما فعالیتی نداره . ان شاالله که در مسیر علم آموزیتون موفق باشید . فقط یک نکته از بنده به یاد داشته باشید .در دانشگاه محتوای کتب آموزشی زیست شناسی که بسیار سنگین هستند بررسی نمیشه بعدا برای تدریس دچار مشکل میشین و کلی از وقتتون صرف بررسی کتب خواهد شد . از همین الان شروع کنید که در آغاز تدریس دچار مشکل نشید .
  پایدار باشید
  آذردار ، دبیر وبلاگ زیست شناسی امیرکبیر

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards