۱۲ نکته در مورد ایدز

هر سال در روز جهانی ایدز مردم سراسر دنیا دست در دست هم تلاش میکنند به طریقی برای پیشگیری، درمان و مراقبت از افراد مبتلا به ایدز گامی موثر بردارند.
سازمان ها و مردم در کنار هم قرار میگیرند تا ضمن افزایش آگاهی های عمومی، این بیماری را مهار کنند. هر سال برای این روز شعاری در نظر گرفته میشود. این شعار معطوف به یکی از جنبه های متعدد این بیماری است و اهداف جاری سالانه را تبیین میکند.
امسال نیز با شعار روز جهانی ایدز همگام میشویم.

دوازده نکته از ایدز

 1. نام دقیق بیماری ایدز، Acquired Immune Deficiency Syndrome، سندرم نقص ایمنی اکتسابی است که به صورت مخفف AIDS نامیده میشود.
 2. این بیماری ناشی از ورود ویروس HIV به بدن است؛ HIV مخفف Human Immune Deficiency Virus به معنای ویرویس ضعیف کننده سیستم ایمنی انسان است.
 3. زمانی که ویروس HIV وارد بدن میشود، به گلبول های سفید خون میچسبد؛ به تدریج گلبول های سفید را تخریب و نابود میکند و بدین ترتبیب سیستم ایمنی انسان ضعیف میشود و در مقابل عفونت های احتمالی بدون دفاع میگردد.
 4. فاصله بین عفونت و آلودگی به ویروس HIV و شروع بیماری ایدز در افراد متفاوت است ولی حدود شصت درصد افراد آلوده به ویروس، 12 الی 13 سال بعد از ورود ویروس وارد مرحله ایدز میشوند. در واقع پس از آنکه ویروس HIV در بدن تکثیر میشود تخریب سلول های دفاعی ادامه می یابد و زمانی که سلول های دفاعی در حد خاصی از بین رفتند علائم بیماری AIDS ظاهر میشوند.
 5. تنها راه تشخیص ویروس HIV آزمایش خون است. هنگام ورود HIV به بدن ، نوعی پادتن تولید میشود، وجود یا فقدان پادتن در جریان خون آزمایش HIV را معنا میکند. هنگامی که پادتن در خون وجود داشته باشد، خون را HIV مثبت می نامند.
 6. پادتن های HIV معمولا به 2 تا 3 ماه زمان نیاز دارند تا به جریان خون وارد شوند. در این مدت که «دوره پنجره ای» نامیده میشود، نتیجه آزمایش خون همیشه منفی است؛ یعنی اگر فرد آلوده به ویروس HIV شده باشد ولی در دوره پنجره ای باشد، جواب آزمایش وی منفی میشود، زیرا هنوز پادتن های HIV وارد خون نشده اند.
 7. وقتی فرد در دوره پنجره ای قرار دارد ویروس در بدن او هست و در صورت عدم فعالیت احتتمال سرایت به دیگران وجود دارد با آنکه جواب آزمایش خون منفی است پس حتما باید از یک رفتار پر خطر حدود سه ماه بگذرد تا جواب آزمایش قابل استناد و معتئبر باشد.
 8. راه ها انتقال ویروس HIV عبارت است از:
  الف: انتقال از طریق خون و فرآورده های خونی مانند تزریق خون آلوده، استفاده از سوزن و سرنگ آلوده مشترک
  ب: آلوده شدن به خون باقی مانده روی وسایل مورد استفاده در طب سوزنی، جراحی، خالکوبی و… .
  پ: انتقال از طریق تماس جنسی شامل هر نوع تماس جنسی محافظت نشده با شخص الوده به HIV.
  ت: انتقال از طریق مادر آلوده به HIV به کودک، در طول بارداری، زایمان و شیردهی.
 9. رفتارهای پرخطر که احتمال انتقال HIV را بیشتر میکنند عبارت اند از: روابط جنسی محافظت نشده با افراد متعدد یا افراد مبتلا، استفاده از نوشیدنی های الکلی، موادر مخدر و محرک که قدرت تصمیمی گیری و انتخاب درست را از فرد سلب میکند، استفاده از سرنگ و سوزن مشترک برای تزریق و به کار بردن وسایل برنده مشترک.
 10. علائم اولیه پس از ورود ویروس HIV به بدن، عبارت است از: تب، گلودرد، بثورات پوستی و تورم غدد لنفاوی. این علائم به سرعت از بین میروند و فرد مدت ها بدون علامت میماند و به ظاهر سالم به نظر میرسد.
 11. علائم اصلی ابتلا به ایدز عبارت است از: کاهش بیش از ده درصد وزن بدن، تب به مدت بیش از یک ماه، اسهال مزمن به مدت بیش از یک ماه، خستگی شدید و پایدار. البته به خاطر داشته باشید که این علائم با برخی بیماری های دیگر شباهت دارد، بنابراین لزوما وجود این نشانه ها، دال بر ابتلای به بیماری ایدز نیست
 12. برای پیشگیری از انتقال جنسی ویروس HIV الفبای زیر را دنبال کنید:
  پرهیز و خویشتن داری          A – Abstinence
  پایبندی و تعهد                    B – Be daithful
  استفاده از کاندوم                  C – Condoms

در آخر ذکر چند نکته لازم است:

باید به خاطر بسپاریم که این بیماری به شیوه های مختلف منتقل میشود. پس افراد مبتلا همیشه افرادی غیر اخلاقی و منحرف نیستند.
افراد مبتلا به ایدز حق زندگی کردن دارند و نباید آنها را طرد کرد.
امکان ابتلا به ویروس HIV حتی با یکبار رفتار پرخطر نیز وجود دارد.
نیش پشه ها و حشرات نمیتواند ویروس HIV را منتقل کند.
ویروس HIV از طریق دست دادن، روبوسی و تماس های عادی روزانه منتقل نمیشود.
حتی افراد HIV مثبت هم برای پیشگیری از ورود بیشتر این ویروس به بدنشان، بایستی از رفتارهای پرخطر پرهیز کنند و ارتباط جنسی محافظت شده داشته باشند.
این بیماری در مرحله HIV مثبت، نشانه های ظاهری ویژه ای روی ظاهر فرد ندارد؛ بنابراین افراد مبتلا در این مرحله از روی ظاهر، قابل تشخیص و تمییز نیستند.
حتی وقتی دو شریک جنسی مبتلا به HIV باشند، باز هم باید روابط جنسی محافظت شده داشته باشند تا از عفونت بیشتر پیشگیری کنند.
فقط خون، ترشحات جنسی، شیر مادر آلوده و سرنگ آلوده به خون ویروس را منتقل میکنند، بنابراین بزاق، اشک و عرق بدن انتقال دهنده این ویروس نیستند.
در حال حاضر برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد ولی درمان های جدید و موثری برای این بیماری وجود دارد که ورود به مرحله ایدز را به تاخیر می اندازد. این داروها سرعت تکثیر ویروس را کند میکنند و امید زندگی طولانی تری را برای افراد مبتلا به ارمغان می آورند.
زنان و دختران به دلیل ساختار بدنی، در برابر ابتلا به ایدز آسیب پذیرترند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards