بیوگرافی جان ری

جان ری (متولد 29 نوامبر سال 1627) آهنگر زاده‌ای بود که در بلک ناتلی نزدیک برین تری در اسکس انگلستان زندگی می‌کرد. تعلیمات مقدماتی را در همان برین تری دید و سپس در ۱۶ سالگی به کاترین هال در کمبریج  وارد شد. پس از سه دوره درسی، خود را به کالج «تری نیتی» منتقل کرد و درآنجا تحت تربیت «جیمز دوپورت» استاد زبان یونان واقع شد.

ری همراه با لینه از بنیان گزاران اصلی علم زیست شناسی سیستماتیک هستند. وی در زمینه های گیاه شناسی، جانور شناسی، تاریخ طبیعی و الهیات طبیعی فعالیت می کرد. او به عنوان یکی از طبیعی دانان انگلیسی شناخته می شد. وی علاقه خاصی به تاریخ طبیعی داشت و انرژی زیادی را صرف پروژه های زیست شناختی میکرد.

جان ری

موفقیت های جان ری

او کارهای مهمی را در زمینه‌های علمی مربوط به زیست‌شناسی منتشر کرد.

طبقه‌بندی او از گیاهان در کتابش با عنوان «Historia Plantarum»، گامی مهم به سوی طبقه‌بندی نوین زیستی بود. ری سامانه تقسیم دوبخشی را که بر پایه آن گونه‌ها بر پایه اقسام پیش‌فرض‌شده طبقه‌بندی می‌شدند رد کرد، و به جای آن گیاهان را بر پایه شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان برآمده از مشاهده تقسیم‌بندی کرد. او با این کار، تجربه‌گرایی علمی را جایگزین خردگرایی استقرایی فیلسوفان مدرسی کرد. او نخستین کسی بود که تعریفی زیستی از واژه «گونه»ارائه داد.

تیم دو نفره جان ری

ری به همراه شاگرد و ملازم همیشگی اش فرانسیس ویلوبای (۱۶۷۲-۱۶۳۵) یک تیم دو نفری تشکیل دادند که برای مطالعه و جمع آوری نمونه های جانوری و گیاهی به اکناف سفر می کردند و بر اساس توافق، ری در مورد گیاهان و ویلوبای در مورد جانوران به تحقیق می پرداختند. ری میوه، برگ و اجزای گل را به عنوان پایه رده بندی انتخاب کرد و برای مطالعات نظام یافته خود طرح مشخص تعیین کرد. ری در ۱۶۶۷ کاتالوگ گیاهان بریتانیا را منتشرکرد که توصیف مشروحی از گیاه نامه جزایر بریتانیا بود. در ۱۶۶۹ به عضویت انجمن سلطنتی برگزیده شد و همراه با ویلوبای در «مراودات فلسفی» مقاله ای با عنوان «آزمایش هایی بر روی حرکت شیره در درختان» منتشر ساخت.

مقاله جان ری حاوی چه بود؟

ری در شاهکار خود درمورد ساختار، فیزیولوژی، توزیع و طرز رشد گیاهان اطلاعاتی ثبت کرده است و ازحدود ۱۸۶۰۰ گیاه که در واقع تمام گیاهان شناخته شده آن زمان بوده نام برده است. ری در ۱۶۸۴ کار ویلوبای را در مورد پستانداران و خزندگان دنبال کرد و دست نوشته های او را در مورد ماهیان پس از ویراستاری در ۱۶۸۶ منتشر ساخت. پژوهش های ری در مورد «چارپایان و خزندگان» (۱۶۹۳) مهمترین کار جانورشناسی او به حساب می آید. وی نظریه ارسطو را در مورد تقسیم پستانداران به جانوران تک سم، زوج سم و انگشت دار نپسندید و به جای آن نظامی شامل دو دسته پیشنهاد کرد، سم داران و ناخن داران. بهترین اثر او در حیطه حشره شناسی «فلس بالان» نام داشت که سلسله مراتب حشرات را توضیح می داد.

در این هنگام سلامت ری تا حدودی از دست رفته بود و وی به ناچار به همراه زن و فرزندانش به میلاد گاه خود یعنی« بلک ناتلی» بازگشت. اما علاقه بیش از حد او به کار اجازه استراحت به او را نمی داد و چون خودش قادر به حرکت کردن نبود فرزندان و دوستانش را برای جمع آوری نمونه ی حشرات می فرستاد. به هر حال وی با وجود موانع بسیار موفق شد مقاله ای در مورد رده بندی حشرات تهیه کند که این مقاله در ۱۷۰۴ آماده انتشار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards