چطور زیست شناسی را بخوانم؟

روش خواندن زیست شناسی برای کنکور سراسری

درس زیست شناسی باالطبع مهم‌ترین درس رشتۀ زیست شناسی در کنکور سراسری ست که بالاترین ضریب را هم در بین دروس این رشته داراست. این درس همچنین یکی از جذاب ترین دروس رشتۀ تجربی‌ست که باعث علاقه‌مند شدن بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور به این رشته میشود. شاید این سوال در ذهن بسیاری از داوطلبان کنکور شکل گرفته باشد که «زیست شناسی را چگونه بخوانم؟!» این سوال البته سوال خیلی مهم و کلیدی‌ای است که باید به آن پاسخ داده شود. با بایوبیر همراه باشید تا ببینید که چه راهکارهای ساده و مهمی را برای شما تدارک دیده‌ایم.

چرا درس زیست شناسی مهم است؟

همانطور که گفتیم درس زیست شناسی اصلی‌ترین درس رشتۀ تجربی میباشد. به همین دلیل ضریب این درس در کنکور سراسری از ضریب تمامیِ دروس بیشتر است و تاثیر بیشتری روی نتیجۀ آزمون میگذارد. علاوه بر این، زیست شناسی بیشترین تعداد سوال در بین دروس رشتۀ تجربی در کنکور سراسری را به خود اختصاص داده است. بی‌شک قبولی در رشته‌ها و دانشگاه‌های خوب مستلزم این است که درصدِ زیست شناسی در آزمون سراسری درصدِ بالایی باشد که این نیز به نوبۀ خود مستلزم مطالعه عمیق و مفهومیِ درس زیست شناسی ست. از اینها که بگذریم باید عرض کنم که مطالبی که در زیست شناسیِ کنکور آمده مطالبی ست که پایه و اساس بسیاری از رشته‌های علوم تجربی در دانشگاه‌هاست؛ به همین دلیل داوطلبان و دانش آموزان باید این درس را به طوری بخوانند که بعدا در دانشگاه به مشکل نخورند و پایۀ خوبی داشته باشند.

آیا زیست شناسی سخت است؟

اگر نیم نگاهی به سوالات سالهای گذشتۀ کنکور سراسری در درس زیست شناسی بیندازید متوجه خواهید شد که نوع سوال‌ها نسبت به چند سال قبل خیلی تفاوت کرده و سوال‌ها سال به سال سخت‌تر و دشوارتر میشود. در سال‌های گذشته ما مشاهده میکنیم که تعداد زیادی سوال از مباحث گیاهی و ژنتیک و همچنین سوال‌های شمارشی و مفهومی و ترکیبیِ سخت مطرح میشود و دیگر خبری از تست‌های حفظی و خشک نیست که این خود یک نوع هشدار به داوطلبان است که میگوید « ای داوطلبان کنکور! شیوۀ مطالعۀ زیست شناسیِ خود را تغییر دهید».

البته هیچ جای نگرانی نیست. چرا که ما راهکارهایی را برای شما تدارک دیده‌ایم که به سادگیِ هرچه تمام‌تر میتوانید زیست را بخوانید، بفهمید و تست‌هایش را به زانو در‌آورید!

زیست شناسی

پیش خوانی یا مطالعۀ روزنامه‌وار:

به نظر من این یک بخش خیلی مهم از فرایند یادگیری است. به این صورت که وقتی دانش آموزی قبل از تدریس بخشی توسط معلم در کلاس، آن را میخواند با یک پیش زمینۀ ذهنی به کلاس پا میگذارد که میتواند مطالب مهم و غیر مهم را از یکدیگر تمایز دهد. این خیلی مهم است که دانش آموز ذهن خودش را به مسائل مهم مشغول کند و تمرکز خودش را سر کلاس حفظ کند. علاوه بر این حین پیش خوانی ممکن است که سوالات بسیاری در ذهن دانش آموز شکل بگیرد که در فرایند تدریسِ معلم، او در ذهن خودش دنبال جواب آن سوالات بگردد و هر موقع به جواب آن سوال رسید، آن را در ذهن خودش ثبت کند. مسلما این تاثیر خیلی زیادی روی فرایند یادگیری خواهد داشت.

زیست شناسی

تمرکز در کلاس و یادداشت برداری:

از قدیم گفته‌اند «خشتِ اول گر نهد معمار کج / تا ثریا میرود دیوار کج». بر همین اساس.اگر چیزی را سر کلاس یاد گرفتید، که گرفتید ولی اگر نتوانستید سر کلاس یاد بگیرید هیچوقت توقع نداشته باشید که بتوانید آن مبحث را بعدا کامل یاد بگیرید! البته این تجربۀ شخصیِ بنده است و مسلما استثنا نیز دارد. بنابراین حفظ تمرکز سر کلاس اهمیت ویژه‌ای دارد. همچنین اگر بتوانید از مباحثی که توسط معلم مطرح میگردد یادداشت تهیه کنید که نور علی نور میشود!

تقسیم بندی یک فصل برای مطالعه:

هروقت به حجم انبوه مطالب کتاب‌ها نگاه میکنید شاید ناامید شوید و کمی دلسرد، ولی خب این هم راهکاری دارد. خیلی ساده میتوانید مطالب کتاب را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و بعد از مطالعۀ هر بخش سراغ بخش دیگر بروید. بعضی وقت‌ها پیش می‌آید که وقتی مطالعۀ آخر فصل را تمام میکنید و به اول فصل برمیگردید، میبینید که هیچ چیزی از آن یادتان نمانده! ولی خب با تقسیم بندی کردن مطالب هر فصل به پاراگراف‌ها و یا مبحث‌ها و تکرار کردن هر مبحث تا یادگیریِ کامل، از این امر جلوگیری کنید.

مطالعۀ ترکیبیِ زیست شناسی:

پیش تر هم عرض کردم که در سالهای اخیر شاهد خیل عظیم تست‌های ترکیبی از درس زیست شناسی در کنکور تجربی هستیم. به طور مثال ممکن است مباحث گیاهی کتاب زیست شناسیِ یک را با مباحث گیاهیِ زیست شناسی دو ترکیب کنند و یک تست از دلش بیرون بکشند. برای همین نیاز است که داوطلب این درس را به صورت ترکیبی مطالعه کند، مثلا وقتی شما دارید مبحث دفاع را از زیست شناسی سال سوم مطالعه میکنید، باید یک پیش زمینه‌ای از مبحث گردش خون در زیست شناسی سال دوم داشته باشید و ذهنتان در کنار این مبحث، دنبال آن مبحث هم باشد! مدام تلاش کنید که مباحث را با یکدیگر ترکیب کنید. نوشتن یادداشت در گوشه و کنار کتاب هم ممکن است به کارتان بیاید.

ریزبین باشید:

مطمئنا در گوشه و کنار کتاب درسی دیده‌اید که مثلا نوشته‌اند اغلب باکتری‌ها فلان خاصیت را دارند یا بعضی از سرخس‌ها اینگونه‌اند یا بعضی از آدم‌ها چنین رفتاری بروز میدهند و… . باید توجه کنید که این قیدها (بعضی، خیلی، اغلب، غالب، کمی و… ) خیلی مهم هستند و در چند سال گذشته طراحان ثابت کرده‌اند که به اینگونه قیدها علاقۀ زیادی دارند. همچنین توجه به شکل‌های کتاب درسی خیلی اهمیت دارد و نباید به هیچ وجه از آن‌ها غافل شد! تست‌هایی که از شکل‌های کتاب درسی مطرح میشود تست‌هایی مفهومی هستند!

مطالب را مرور کنید:

خب حتما تا به حال کتاب‌های زیست شناسیِ خود را کنار یکدیگر دیده‌اید! مسلما متوجه شده‌اید که حجم این کتاب‌ها به قدری زیاد هست که نتوانید با یک دور خواندن تمامیِ مطالب را به خاطر بسپارید. به همین دلیل توصیه میکنم که مطالب کُتُب زیست را بارها و بارها مطالعه و مخصوصا مرور کنید! باید به حدی از بار علمی برسید که با دیدن کلمۀ اول یک صفحه کل مطالب صفحه که هیچ، مطالب ترکیبی مرتبط با آن صفحه هم از جلوی چشمانتان عبور کند! هرچقدر تسلط بیشتری روی مباحث درسی داشته باشید سرعت عمل شما در پاسخگویی به سوالات بیشتر خواهد شد و تسلط هم حاصل نمیشود مگر با مرور و مرور و مرور!

زیست شناسی

خلاصه برداری کنید:

حتما حتما خلاصه برداری کنید. اینکه چه چیزی را در خلاصه‌هایتان بنویسید را خودتان کم کم متوجه میشوید ولی خب برای اینکه یک راهنمایی کرده باشم باید بگویم که میتوانید از نکات مهم هر مبحث، شکل‌ها و دسته بندی ها خلاصه برداری کنید. مثلا میتوانید طبقه بندی قارچ‌ها را روی یک برگه به صورت خیلی خلاصه بنویسید و بچسبانید روی دیوار اتاق‌تان و هر روز سلامی بهش عرض کنید. یا حتی میتوانید مثلا خصوصیات هیدر که در جای جای کتاب به صورت پراکنده ذکر شده است را جمع کنید و در یک برگه بنویسید. خلاصه‌هایی که مینویسید باید به صورتی جامع نوشته شوند که ماه‌های آخر که فرصتی برای خواندن دوبارۀ کتاب ندارید، فقط به خلاصه‌ها رجوع کنید و مطمئن باشید که چیزهای لازم را مرور کرده‌اید!

مطالعۀ مبحثی:

اگر یک نگاه کلی به کتاب‌های درسی بیندازید متوجه میشوید که کتب زیست شناسی از مبحث‌های مختلفی تشکیل شده. مثلا گیاهی و ژنتیک که دو مبحث سخت و پرتست میباشند. خب بهتر است که این مباحث را به صورت یک جا مطالعه کنید، یک جا یعنی اینکه مطالب مربوط به این موضوعات را که در جای‌جای کتاب پراکنده هستند را جمع کنید و یک جا مطالعه کنید. میتوانید برای این مباحث سخت از کتب کمک درسی که در بازار موجود میباشد هم استفاده کنید. این دو مبحث درست است که سخت هستند، ولی خب سهم زیادی هم در کنکور دارند و کنار گذاشتن‌شان اشتباه محض است! با کمی تمرین و مرور میتوانید به سادگی تست‌های این بخش را هم بزنید.

نکات پایانی و تکمیلی:

بیشتر بدانیدها را هم مورد مطالعه قرار دهید؛ چرا که به طور غیرمستقیم مورد پرسش قرار میگیرند و در درک بهتر مفاهیم کمک کننده هستند.

فقط و فقط کتاب درسی را مرجع قرار دهید. هیچ کتاب دیگری نمیتواند جایگزین کتاب درسی شود.

حتما و حتما تست‌های سالهای گذشته را بزنید. چرا که میتواند شما را با ذهنیت طراحان آشنا کند. چه بسا شما بتوانید ذهن طراحان را بخوانید!

آزمایش‌ها را هم خوب بخوانید و یاد بگیرید.

زیست را هم هر روز بخوانید.

به پدر و مادرتان هم نیکی کنید!

 

حق یارتان

4 دیدگاه برای «چطور زیست شناسی را بخوانم؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards