زیست شناسی در قران کریم

آیا در قرآن به زیست شناسی اشاره شده است؟

در میان اظهارات قرآن کریم، موضوعاتی در رابطه با عناوین گوناگون زندگی، هم در قلمرو حیوانات و هم گیاهان ، به ویژه در رابطه با تولید مثل آن ها و معجزاتی در این حوزه سخن به میان آمده است. اگرچه صحبت در این رابطه بسیار وقت خواهد برد و فرصت بسیار بیشتری را میطلبد؛ اما ما قصد داریم در مقاله به بعضی از این موارد اشاره کنیم. با ما همراه باشید…

در دوران مدرن، پیشرفت علم معنای پنهان برخی از آیات قرآنی را که برای ما قابل درک است، آشکارساخته است. بعضی از ترجمه ها و تفاسیر در قرآن توسط اشخاصی آموخته شده است که دسترسی به دانش علمی مدرن نداشته اند. به همین دلیل است که دانشمندان برخی از تفاسیر موجود را غیر قابل قبول می بینند.

آیات دیگری نیز وجود دارد که معنای آشکار آن به آسانی قابل درک است، اما معانی علمی آن کمی نیاز به تحقیق دارد. در این مورد آیه ای در سوره النبیا  آمده است، که بخشی از آن نقل شده است:

 

“آیا کافران نمی فهمند که آسمان ها و زمین با یکدیگر متحد شده اند، سپس آنها را به هم می ریزم و هر چیز زنده ای را از آب می سازم. آیا آنها هنوز باور ندارند؟ “(النبیا آیه 30)

این غیر قابل باور است که قرآن گیاه شناسی را خیلی خوب به ما معرفی میکند!

در اوایل اسلام، علم چندانی در مورد گیاهان وجود نداشت. مردمان آن زمان نمیدانستند که گیاهان از جنس های نر و ماده شکیل شده اند. ولی قرآن این حقیقت را به خوبی توضیح میدهد. در بخشی از سوره طاها می خوانیم:

“(خداوند کسی است که) باران را از آسمان فرستاد و با آن گیاهان مختلف را در جفت آورد.” (طاهاآیه ٥٣)

امروزه ما حتی میدانیم که میوه ها هم دارای جفت هستند و از جنس های نر و ماده تشکیل شده اند. در سوره الرعد ما موارد زیر را می خوانیم:

 

“… و از همه میوه ها (خدا) دو جفت قرار داده (بر روی زمین)”. (الرعد ایه 3)

فیزیولوژی

در زمینه فیزیولوژی، یک آیه وجود دارد که به نظر من بسیار قابل توجه است. قرن ها قبل از کشف سیستم گردش خون مشخص شد که ارگان های داخلی بوسیله فرآیند گوارشی به وجود می آیند، یک آیه قرآن منبع مواد تشکیل دهنده شیر را مطابق با با حقایق علمی این چنین بیان می دارد…

برای درک این آیه، ابتدا باید دانست که واکنش های شیمیایی بین غذا و آنزیم ها در دهان، معده و روده باعث تجزیه مواد غذایی به شکل مولوکولی میشود که توسط سیستم گردش خون به سرتاسر بدن میروند و جذب بدن میشوند. یکی از این مکان ها غدد پستانی است که مواد را جذب میکند و وظیفه تولید شیر را دارد.

این فرایند بیولوژیکی باید به طور اساسی درک شود، اگر میخواهیم این آیه از قرآن کریم را به خوبی درک کنیم.

به این آیه از سوره نحل توجه کنید:

“و در وجود چهارپایان، برای شما (درسهای) عبرتی است: از درون شکم آنها، از میان غذاهای هضم‌شده و خون، شیر خالص و گوارا به شما می‌نوشانیم!”(نحل 66)

مواد تشکیل دهنده شیر توسط غدد پستان ترشح می شوند که توسط محصول هضم غذا که از طریق جریان خون به آنها وارد می شود، ترشح می شود. رویداد اولیه که کل روند در حرکت را تنظیم می کند، اتصال محتویات روده و خون در سطح دیواره روده است.

این مفهوم بسیار دقیق نتیجه کشفیات در شیمی و فیزیولوژی سیستم گوارش در بیش از هزار سال پس از زمان حضرت محمد است.

توجه شود که ایات ترجمه شده فوق با بهره گیری از مطالب علمی معنی و ترجمه شده و صرفا ترجمه تحت الفظی قران نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards