سکسکه و راه های درمان آن

تعریف سکسکه :

سکسکه یک دم غیرارادی و قوی است که در نوزادان، کودکان و بزرگسالان تجربه می‌شود. و در بعضی موارد منجر به کشته شدن فرد به دلیل از بین رفتن مجرای تنفسی وجود دارد .

علل ایجاد سکسکه  :

سوء هاضمه: سکسکه‌های کوتاه‌مدت که معمولا کمتراز ۴۸ ساعت طول می‌کشند، زمانی اتفاق می‌افتد که عملکرد معده‌ی فرد بعداز یک وعده‌ی غذایی کامل و سنگین یا نوشیدن مایعات فراوان دچار اختلال شده باشد. نوشیدنی‌های گازدار و الکلی موجب بادکردن معده و درنتیجه بروز سکسکه می‌شود. سوءهاضمه با درگیرکردن دیافراگم موجب ایجاد اختلال در عملکرد معده می‌شود.

تغییرات دمایی: تغییرات دمایی ناگهانی مانند قدم‌زدن درهوای خیلی سرد، خوردن یا نوشیدن مایعات خیلی داغ یا خیلی سرد نیز ممکن است باعث بروز سکسکه شود. البته مکانیسم ارتباط این تغییرات دمایی با اسپاسم عضله‌ی دیافراگم کاملا مشخص نیست.

استرس : هیجان زیاد، اضطراب و استرس نیز می‌تواند باعث بروز سکسکه‌های کوتاه‌مدت شود. علت آن هنوز به‌درستی معلوم نیست، اما این حالت‌ها اغلب الگوهای تنفسی را تغییر می‌دهند و عملکرد دیافراگم نیز تحت‌تأثیر همین تغییرات قرار می‌گیرد.

تحریک عصبی: دو عصب مهم واگ و فرنیک، انقباضات دیافراگم را کنترل می‌کند. تحریک این عصب‌ها می‌تواند موجب بروز سکسکه‌های طولانی شود که حتی گاهی بیش‌از ۴۸ ساعت نیز ادامه می‌یابد. براساس گزارش کلینیک مایو، هرچیزی مثل تماس مو یا چیزی شبیه آن با پرده‌ی گوش، گلودرد، وجود تومور درگردن یا گواتر یا رفلاکس اسید معده می‌تواند از علل ایجاد سکسکه در افراد باشد. براساس دستورالعمل کتابچه‌ی راهنمای مارک، خوردن یک قاشق چای‌خوری یا بیشتر شکر با تحریک حنجره و عصب واگ می‌تواند در درمان سکسکه مؤثر باشد. یک روش خانگی دیگر در درمان سکسکه، نگه‌داشتن نفس یا نفس‌کشیدن عمیق است. در این حالت فرد به‌طور ارادی ورود هوا به دیافراگم و تحریک عصب را کنترل می‌کند و همین موجب تنظیم مجدد عملکرد دیافراگم و بازگشت به‌حالت عادی می‌شود.

عمل جراحی: عمل جراحی نیز ممکن است باعث ایجاد سکسکه شود. بعداز جراحی شکم، عملکرد معده ممکن است دچار اختلال شود و درنتیجه فرد سکسکه کند. عوامل دیگری چون بیهوشی عمومی و لوله‌گذاری که باعث تحریک گلو می‌شوند، نیز شانس شروع سکسکه را در افراد افزایش می‌دهد.

شرایط پزشکی: انواع شرایط متابولیک مثل دیابت، نارسایی کلیه و عدم‌تعادل الکترولیت (آب و نمک که برای انجام کارهای ضروری بدن حیاتی است) در به‌وجودآمدن سکسکه‌های بلند‌مدت بی‌تأثیر نیست. داروهایی مانند باربیتورات (داروهای دژم‌کننده، تضعیف‌کننده، و دپرسانت‌های سیستم عصبی مرکزی)، استروئیدها و آرام‌بخش‌ها نیز از دیگر علل ایجاد سکسکه است. اختلالات مغزی مثل تومور، التهاب مغز یا آنسفالیت، سکته یا صدمه‌ی مغزی نیز می‌تواند با تحت‌تأثیر قراردادن اعصاب عضله‌ی دیافراگم موجب بروز سکسکه‌های بلندمدت شود.

علل ایجاد سکسکه‌ های بلند مدت :

انفارکتوس میوکارد
تومور مغزی
نارسایی کلیه
سرطان پروستات
جراحی بر روی شکم و غیره
پیشنهاد شده است که سکسکه یک نوع میوکلونوس است که در نتیجه فعالیت غیرطبیعی هسته تنفسی واحد (به انگلیسی: solitary inspiratory nucleus) در مغز ایجاد می‌شود.

شرح حال و معاینه فیزیکی : 

شرح حال و معاینه فیزیکی همراه با تست‌ها تشخیصی مثل سونوگرافی شکم و سی تی اسکن قفسه سینه و مغز اغلب کمک کننده‌ است.

زخم معده و دوازدهه، گاستریت و ریفلاکس مری پدیده‌های شایعی در بیماران دارای سکسکه مزمن هستندبه همین دلیل بررسی‌های دستگاه گوارش فوقانی مثل آندوسکوپی، مانومتری و … توصیه می‌شود.

۹ ترفند آسان و سریع برای ازبین‌بردن سکسکه : 

راه درمان سکسکه

یک خوراکی شیرین بخورید

خوردن یک قاشق غذاخوری شکر یک روش عادی در درمان سکسکه است، زیرا با تحریک آرام مری، عصب فرنیک فرصت می‌یابد خودش را مجدد تنظیم کند، البته هیچ مدرکی برای این ادعا وجود ندارد.

یک خوراکی ترش بخورید

یک قاشق غذاخوری سرکه بخورید. طعم ترشی در درمان سکسکه بسیار مؤثر است.

کره‌ی بادام‌زمینی بخورید

اگر نمی‌دانید چگونه از شر سکسکه خلاص شوید، یک قاشق غذاخوری کره‌ی بادام‌زمینی بخورید! این یک روش سنتی برای درمان سکسکه است. وقتی کره را در دهان می‌گذارید و کره روی زبان کم‌کم آب می‌شود، الگوی بلع و تنفس شما دچار یک وقفه‌ی کوتاه می‌شود و همین اختلال موجب درمان سکسکه می‌شود.

مقداری سس تند مزه‌مزه کنید

به‌نظر می‌رسد این روش مفید است، زیرا حرارت و تندی سس باعث می‌شود ذهن شما به‌جای تمرکز بر فرایند سکسکه، برروی طعم تند سس متمرکز شود. همین روش ساده می‌تواند به شما در خلاص‌شدن از شر سکسکه کمک کند.

کمی عسل بخورید

یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب گرم بریزید، سپس آن را برروی زبان خود قرار دهید و قورت دهید. شوید هم مانند عسل با تحریک عصب واگ، می‌تواند سکسکه را درمان کند.

درمان با پودر شکلات

روش خلاص‌شدن از سکسکه با این روش، شاید کمی مشکل به‌نظر برسد. کمی پودر شکلات را با قاشق در دهان بریزید. هرچند قورت‌دادن یک قاشق پودر شکلات کار ساده‌ای نیست ولی در درمان سکسکه مؤثر است.

در یک پاکت نفس بکشید

داخل یک پاکت کاغذی آرام و عمیق نفس بکشید (اگر احساس سردرد کردید، ادامه ندهید). نفس‌کشیدن داخل یک پاکت موجب افزایش میزان دی‌اکسیدکربن در خون می‌شود و به‌همین خاطر عضله‌ی دیافراگم با انقباض بیشتر تلاش می‌کند میزان اکسیژن خون را بالا ببرد، توقف انقباض‌های غیرارادی عضله‌ی دیافراگم موجب ازبین‌رفتن سکسکه می‌شود.

مقداری شوید بخورید

خیلی ساده است، برای رهاشدن از شر سکسکه یک قاشق‌غذاخوری تخم شوید را به‌آرامی بجوید. این نیز یک روش سنتی است. درواقع قورت‌دادن تخم شوید با تحریک عصب واگ، موجب توقف انقباضات غیرارادی دیافراگم و سکسکه می‌شود.

دستمال توالت را امتحان کنید

یک لایه دستمال توالت را روی یک لیوان قرار دهید و سپس با آن آب بخورید. با این شیوه شما مجبورید آب را باشدت بیشتری بالا بکشید. هورت‌کشیدن آب، اسپاسم غیرارادی ماهیچه‌ی دیافراگم را مختل می‌کند و درنتیجه سکسکه‌ی شما درمان می‌شود.

رابطه سکسکه با سکته قلبی 

سکسکه طولانی مدت که به طور ناگهانی آغاز می‌شود یکی از نشانه‌های حمله قلبی است، حتی اگر با علائم دیگری مانند عرق کردن، ضعف، درد قفسه سینه و … همراه نباشد.

سکته قلبی جز بیماری‌هایی است که در برخی افراد بصورت ناگهانی و بدون هیچ نشانه‌ای بروز می‌کند. تنگی عروق قلب  علت اصلی سکته قلبی شناخته شده است، به عبارتی خون به عضله قلب نرسیده و قلب دچار کم خونی شده و سکته قلبی رخ می‌دهد.

چربی خون بالا، قند خون بالا ، فشار خون بالا و… عوامل اصلی و خطر این عارضه شناخته شده‌اند. همچنین افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند و دچار چاقی و قند خون بالا هستند، بیشتر از سایرین به سکته قلبی مبتلا می‌شوند.

سکته قلبی می‌تواند با یک درد در ناحیه قفسه سینه و یا شکم آشکار شود. علاوه بر آن تنگی نفس به همراه سکسکه شدید  می‌تواند یکی دیگر از علائم بروز سکته قلبی باشد.

سکسکه طولانی مدت که به طور ناگهانی آغاز می‌شود یکی از نشانه‌های حمله قلبی است، حتی اگر با علائم دیگری مانند عرق کردن، ضعف، درد قفسه سینه و … همراه نباشد.

سکسکه ناشی از تحریک اعضا و اندام‌هایی است که در قسمت قفسه سینه قرار گرفته‌اند و مهم‌ترین آنها پرده دیافراگم، معده، مری و قلب است.

سکسکه‌های بلندمدت باعث از کار افتادگی، ایجاد افسردگی، پنومونی، کاهش وزن و اختلال خواب در فرد می شود.

با این که سکسکه از علائم اختصاصی هیچ بیماری خاصی نیست، اما سکسکه های ناگهانی می تواند یکی از نشانه های سکته قلبی، آلرژی و ریفلاکس معده و عصب فرنیک باشد

درد قفسه سینه، گوش، گردن و شانه جزء شایع‌ترین علائم سکته قلبی است. علاوه بر آن خستگی مفرط، تنگی نفس و سرگیجه، خواب‌آلودگی، بی‌خوابی و اضطراب، ضربان تند و نامنظم قلب از دیگر علائم هشدار دهنده محسوب می‌شوند.

بدون شک افراد همیشه مشکلاتی مانند آروغ زدن، معده درد و یا سکسکه را به مشکلات گوارشی نسبت می‌دهند. درست است که در بیشتر موارد این مسائل نشان دهنده مشکلات گوارشی است، اما همین مشکلات به ظاهر ساده می توانند نشان دهنده احتمال بروز سکته قلبی در افراد نیز باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards