فیزیولوژی، معرفی و بررسی در مقطع کارشناسی ارشد

فیزیولوژی، شاخه ای از علوم زیستی است که چگونگی اعمال سلول‌ها، بافت‌ها، اندام‌ها و دستگاه‌های بدن انسان را مورد مطالعه قرار می‌دهد. در واقع فیزیولوژی، دانش بررسی نحوۀ کارکرد اندام‌های مختلف بدن می‌باشد. این علم از شاخه‌های زیست شناسی است که خود به زیرشاخه های فیزولوژی جانوری، فیزیولوژی گیاهی، فیزیولوژی سلولی، فیزیولوژی پزشکی، نوروفیزیولوژی، فیزیولوژی ورزشی و… تقسیم می‌شود. آغاز این دانش با شناخت اولیه انسان از آناتومی کلی بدن بوده. در حال حاضر کسب دانش فیزیولوژی برای کلیه کسانی که در آیندۀ شغلی خود مستقیما یا به طور غیر مستقیم به سلامت انسان مرتبط می‌شوند، ضروری است.

فیزیولوژی همچنین یکی از دانش‌های پایه‌ای در پزشکی است که ارتباط تنگاتنگی با کالبدشناسی (آناتومی) دارد. این علم در آموزش پزشکی اهمیت بسیاری دارد و در طی دوره علوم پایه به دانشجویان تدریس می‌شود. در کنار آناتومی و بیوشیمی، فیزیولوژی به شکل‌گیری طرح کلی بدن سالم در ذهن دانشجویان حوزه علوم پزشکی و پیراپزشکی کمک می‌کند.

کارشناسی ارشد فیزیولوژی:

براساس آئين نامه آموزشي دوره كارشناسی ارشد (ناپيوسته) مصوب شورايعالی برنامه ريزي طول دوره كارشناسی ارشد (ناپيوسته) فيزيولوژي 2 سال مي‌باشد.

هر سال تحصيلي شامل دو نيمسال مي‌باشد و در هر نيمسال 17 هفته كامل آموزشي وجود دارد. نظام آموزش اين دوره واحدي است و براي هر واحد درسي نظري در هر نيمسال 17 ساعت آموزش كلاسيك در نظر گرفته شده است و دانشجو بايد به ازاي هر ساعت نظری حداقل 3 ساعت صرف مطالعه بحث و تجزيه تحليل در درس بنمايد.

وظایف کارشناس ارشد فیزیولوژی:

تسلط کافی به اصول و مبنای علم فیزیولوژی انسانی. تسلط کافی به روشهای تحقیق وپژوهش به گونه ای که بتواند در امر تحقیق مشارکت فعال و موثر داشته باشد و طرح های پژوهشی فردی و مشارکتی ارائه دهد. توانایی ارائه درس فیزیولوژی بر اساس روش های نوین اموزشی و ارزیابی دانشجویان.

فرصت شغلی فیزیولوژی:

باتوجه به گسترش روزافزون دامنه این علم و تحقيقات دامنه‌داري كه طي صد سال اخير انجام گرديده و نياز به شناخت عوامل بيماريزا و ارتباط آنها با انسان و نيز جهت كوشش در پژوهشهاي علمي براي نيل به خودكفايي و آماده نمودن افراد جهت ادامه تحصيل تا مرحله دكتري علمي داير نمودن اين دوره اهميت آن مشخص مي‌گردد و تأسيس اين دوره در دانگشاههاي جمهوري اسلامي ايران كاملاً ضرورت است.

دانشجويانی كه اين دوره آموزشی را طی مي‌كنند ميتوانند درصورت داشتن شرايط لازم در مؤسسات آموزش عالی به امر تدريس و تحقيق پرداخته و همچنين ضمن كمك به امر برنامه‌ريزی در مؤسسات و مراكز درمانی و بهداشتی يا مراكز تحقيقاتی انجام وظيفه نمايند.

رشته های کارشناسی مجاز برای ورود به کارشناسی ارشد فیزیولوژی:

داوطلبين بعلاوه دارا بودن شرايط عمومی گزينش دوره كارشناسی ارشد مصوب شورايعالی برنامه ريزی بايد حداقل داراي كارشناسی (ليسانس) در يكي از رشته‌های فيزيولوژی، زيست شناسی، جانورشناسی، علوم آزمايشگاهی و علوم داروئی، بيوشيمی، بيولوژی سلولی و مولكولی، پرستاری، مامايی، فيزيوتراپی، زيست شناسی جانوری و تشريح باشند.

واحدهای درسی فیزیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد:

تعداد كل واحدهای اين دوره 32 واحد ميباشد و درصورت لزوم بايد مقدمتاً برخي از دروس دوره كارشناسی را حداكثر به مدت يك نيمسال بعنوان كمبود يا جبرانی بگذرانند.

دروس كمبود: 24 واحد

دروس اختصاصی شامل:

الف – دروس اصلی                    9 واحد

ب –دروس تخصصی                 19 واحد

3- پايان نامه                              4 واحد

تذكر: بديهی است چنانچه دانشجو نياز به گذراندن برخي دروس كمبود داشته باشد در خلال اين دوره آن دروس را مي‌گذراند حداكثر طول مجاز تحصيل برای چنين دانشجويانی به نسبت واحدهای كمبود گذرانده شده افزايش مييابد.

دانلود آخرین نسخه برنامه درسی (سرفصل) و تعداد واحدهای فیزیولوژی:

دریافت

دانشگاههایی که در مقطع ارشد فیزیولوژی پذیرش دانشجو دارند:

بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards