معرفی رشته هماتولوژی ( خون شناسی و بانک خون)

علم هماتولوژی به مطالعه سلول‌های خونی و انعقاد میپردازد. این علم مقدار و ساختمان و عمل سلول‌های خونی، پیش سازهای سلول‌های خونی را در مغز استخوان، ساختارهای شیمیایی پلاسما و عمل پلاکتها و پروتئینهایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی میکند.

از آنجا که در تشخیص بیماری‌های خون، بررسیهای آزمایشگاهی نقش مهمی دارد و در درمان این قبیل بیماری‌ها نیاز به انواع فرآوردههای خونی میباشد، همچنین با توجه به پیشرفتهای وسیعی که در زمینه خونشناسی صورت گرفته و به منظور تامین نیروی انسانی لازم در رشته خونشناسی آزمایشگاهی و بانک خون و انجام خدمات آزمایشگاهی بیماری های خونی، دوره کارشناسی ارشد خونشناسی آزمایشگاهی و بانک خون در دانشگاههای واجد شرایط دایر می گردد. خون‌شناسی با رشته‌های مختلف پزشکی و علوم پایه از جمله ایمنی‌شناسی، ژنتیک مولکولی و ژنتیک پزشکی و انسانی ارتباط نزدیک دارد.

بخش خونشناسی، اطلاعات با ارزشی را در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌ها فراهم می کند که هدف آن کمک به ارتقای سلامتی و بهبود بیماران میباشد. در این زمینه، سیستم اطلاعات این بخش موجب میشود که اطلاعات تولید شده به طور دقیق و به موقع در دسترس کاربران قرار گیرد.

هماتولوژیست

یک هماتولوژیست کاملاً باید بر روی مطالبی مثل مطالب پایه و آزمایشگاهی هماتولوژی، خونسازی، ساختار و غشای اریتروسیت، بیماریهای کمپلمان، ساختار هموگلوبین، متابولیسم آهن و بیماریهای مرتبط با آن اختلالات اریتروسیتی، انواع تالاسمیها و هموگلوبینوپاتیها، بیماریهای پلاکتی، انعقاد، اختلالات خونریزی دهنده و ترومبوزها و همچنین اختلالات خوشخیم و بدخیم لکوسیتی (لوسمیها، لنفوم، میلوم) آنمی آپلاستیک، پیوند مغز استخوان، آزمایشات سیتوژنتیک واشراف کامل داشته باشد.

هدف این رشته

هدف از ایجاد دوره خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون تربیت افرادی است که بتوانند با تکیه برمبانی علم خون شناسی و بانک خون توانایی و مهارت لازم جهت انجام کارهای ازمایشگاهی برای کمک به تشخیص بیماری‌های خونی و تهیه خون و فرآورده‌های آن و همچنین آشنایی و تسلط به بانک و دقایق پروسه انتقال خون را کسب نمایند.

فرصت شغلی

فارغ التحصیلان این رشته در آزمایشگاه های مراکز درمانی و بهداشتی در امور مربوط به کارهای آزمایشگاهی بیماری‌های خونی و در سازمان انتقال خون ایران در تهیه و استفاده از خون و فرآورده‌های خون سالم و انتقال خون خدمت خواهند نمود.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال شغل و استخدام هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه‌های دارای رشته ارشد هماتولوژی، معرفی رشته‌های دکترای هماتولوژی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) ارایه می شود.

رشته های کارشناسی مجاز برای ورود به این رشته بر اساس دفترچه کنکور ارشد 95 عبارتند از:

کارشناسی علوم آزمایشگاهی، ایمنی شناسی، زیست شناسی (همه گرایشها)، ویروس شناسی، میکروب شناسی پزشکی، بیوشیمی، ژنتیک، زیست پزشکی.

آینده تحصیلی:

رشته هماتولوژی در ۲ مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد.

فارغ التحصیلان رشته هماتولوژی گزینه های انتخابی بسیار متنوعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند.

وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)

وزارت بهداشت: دکترای رشته های خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون ( هماتولوژی )، بیولوژی تولید مثل، پزشکی مولکولی، زیست فناوری پزشکی، مهندسی بافت، نانوفناوری پزشکی، ایمنی شناسی پزشکی، علوم سلولی کاربردی، انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی).

برنامه درسی (سر فصل) ارشد هماتولوژی ( خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون ) و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 30 واحد
دروس اختصاصی اجباری : 20 واحد
دروس اختصاصی اختیاری : 4 واحد
پایان نامه : 6 واحد

دانلود آخرین نسخه برنامه درسی (سرفصل) و تعداد واحدها:

دریافت خلاصه   /   دریافت کامل

 دانشگاههایی که در رشته ارشد هماتولوژی پذیرش دانشجو دارند:

بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد 97

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards