معرفی وب سایت زیست یاد

راستش دوست دارم قبل از اینکه به موضوع اصلی یعنی معرفی زیست یاد بپردازم کمی از درِ دردِدل با شما دوستان صحبت کنم و نقل قولی از یکی که نمیشناسمش ولی حرف‌‌های خوبی میزند را در اینجا بیاورم:

«چند وقتی است که یک مقدار بیشتر از قبل پریشانم. از آنجا شروع شد که سر یکی از کلاس‌های کنکور، از دانش‌آموزی سوالی پرسیدم، و او به جای اینکه پاسخ دهد، شروع کرد بِرّوبر من را نگاه کردن. وقتی پرسیدم که چرا پاسخ نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد گفت: «آقا اجازه؟ آخه ما تازه سال دوم هستیم!»

این همان پتکی بود که چنان خورد وسط ملاج بنده که هنوز هم دارم گیج می‌زنم. به کجا داریم می‌رویم؟ این آزمون لعنتی را چه‌قدر بزرگ کرده‌ایم؟ آن قدر که دانش آموز سال دوم دبیرستان از ترس آن که نکند دیر شود و عقب بیفتد، بلند شود و برود سر کلاس کنکور؟! این داستان تا کجا قرار است پیش برود؟ اگر بخواهد اینطوری پیش برود، چندی بعد، از دیدن چنین آگهی‌ای نباید تعجب کنیم: «مهد کودک و پیش دبستانی «گل‌های زندگی» با سرویس رفت و برگشت، همراه با ورزیده ترین کادر آماده سازی نونهالان شما برای کنکور سراسری!»

دارم به این فکر میکنم که تدریجان راه اصلی دارد گم می‌شود و «دانستن» و «فهمیدن» و «تحلیل کردن»، این زیباترین پدیده‌های بشری که با «آموزش» رابطه ای تنگاتنگ دارند، دارند به قهقرای فراموشی می‌روند.»

حالا در این بین که بازار کنکور و آموزش کنکور داغ شده، بسیاری با داعیۀ دلسوزی برای دانش‌آموزان وارد گود میشوند و سود خودشان را می‌برند و میروند پی کارشان. این وسط دانش آموزان میمانند و بهترین‌ سالهای زندگی‌شان که تک تک لحظاتش را صرف درس خواندن برای یک غول بی شاخ و دم کرده‌‌اند. اما خب نباید فراموش کنیم که در این دوره و زمانه هنوز هم هستند کسانی که بی هیچ ادعا در گوشه و کنار دنیا دارند کار خودشان را میکنند که واقعا کمکی کرده باشند به دانش آموزان. کمکی که هیچ منتی ندارد و واقعا از سر دلسوزی ست. با کمترین امکانات صورت میگیرد ولی سرشار از عشق است.

حالا برویم سر اصل مطلب

از زمانی که ایدۀ بایوبیر در ذهنم شکل گرفت تا همین الان به سایت های بسیار زیادی در حوزۀ زیست شناسی سر زده ام. سایت های زیادی را روی رایانه ام بوکمارک کرده‌ام و سایت های زیادی را هم همینطور رد کرده ام که فقط بروم و از آن دور شوم!

زیست یاد، سایتی بود که از همان نگاه اول یک حسی درون من گفت عجب سایت خوبی! کمی که درون سایت گشتم با خودم گفتم عجب آدم‌های خوبی! سایتی بود پر از مطالب مفید و ویدئوهای جذاب و تصاویر گوناگون و تست و آزمون و… که سعی داشت زیست شناسی را یاد بدهد. زیست یاد را که دیدم یاد همین نقل قولی که بالا آوردم افتادم.

پیشنهاد میکنم بروید ببینیدش. حتما برایتان مفید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards