باکتری آکنه؛ مدافعی برای پوست

شاید تصور این موضوع خیلی دشوار باشد که ممکن است یک باکتری که برای ما به باکتری مولد بیماری معروف است، باعث سلامتی و دفاع از بدن باشد؛ ولی این مسئله در واقع وجود دارد و باکتری‌هایی هستند که در عین مضر بودن‌شان مفید هم هستند.به عنوان مثال باکتری پروپیونی باکتریوم آکنس (به انگلیسی: Propionibacterium acnes)  که باعث بیماری آکنه یا همان جوش صورت میشود، در واقع به عنوان یکی از عوامل اولین خط دفاعی بدن به شمار میرود.

به تازگی، طی تحقیقی در دانشگاه لوند سوئد دانشمندان کشف کردند که باکتری پرپیونی باکتریوم آکنس آنزیمی تولید میکند که ما را از گونه‌های اکسیژن فعال (ROS) محافظت میکند، آنها اسم این آنزیم آنتی اکسیدان را  RoxP گذاشتند.

این باکتری با ترشح این آنزیم پروتئینی، سعی در بهبود بخشیدن به زندگی خود دارد که با این کار برای ما هم سود خواهد داشت.

دکتر Lood و همکارانش دریافتند که RoxP باعث محافظت در برابر استرس اکسیداتیو(حالتی که در آن اکسیژن فعال باعث آسیب سلول ها میگردد)، میشود. استرس اکسیداتیو یک عامل موثر در بیماری‌ها و سرطان‌های مختلف پوست است. یکی از عوامل شایع استرس اکسیداتیو بر روی پوست اشعۀ ماورای بنفش خورشید است.

باید توجه کرد که این باکتری در همۀ افراد اعم از سالم و مبتلا به بیماری‌های پوستی وجود دارد، منتهی افراد مقادیر مختلفی از باکتری را بر روی پوست خود دارند؛ بنابراین مقدار آنزیم RoxP آنها با هم متفاوت است.

دانشمندان در حال مقایسه افراد مبتلا به سرطان پوست و افراد سالم با هم هستند و امیدوارند که این مطالعه به آنها نشان دهد که آیا ارتباط معناداری بین شدت بیماری و میزان این پروتئین در پوست بیمار وجود دارد یا خیر؟

همچنین، تحقیقتاتی بر روی نمونه‌های موشی در جریان است که موش‌های آغشته به پروتئین RoxP و موش‌های فاقد آن در مقابل اشعۀ UV قرار میگرند تا مشخص شود که این پروتئین باعث محافظت موش در برابر اشعه میشود یا خیر.

دکتر لود خوشبینانه میگوید: اگر نتایج مطالعه مثبت باشد، ما میتوانیم پروتئین RoxP را در کرم‌های ضر آفتاب بگنجانیم و از آن در درمان بیماری‌های پوستی استفاده کنیم.

منبع: GEN

حتما بخوانید: پروپیونی باکتریوم آکنس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards