ژنتیک انسانی؛ معرفی و بررسی

در گذشته به معرفی گرایش های زیست شناسی در مقطع کارشناسی ارشد پرداختم. در این مقاله به بررسی رشته ژنتیک انسانی خواهم پرداخت.

اولین نکته‌ای که لازم می‌دانم در رابطه با این رشته بگویم این است که رشتۀ ژنتیک انسانی با ژنتیک پزشکی کاملا متفاوت است! این تفاوت در این است که ژنتیک انسانی یک زمینه از تحقیقات علمی می باشد که می تواند با درمان بیماری‌های ژنتیکی در ارتباط باشد یا خیر، در حالیکه ژنتیک پزشکی به زمینه‌ای از پزشکی اطلاق می شود که از در آن از علم ژنتیک برای مراقبت‌های پزشکی استفاده می شود. برای مثال ممکن است تحقیقات در مورد دلایل و توارث اختلالات ژنتیکی هم در زمینه ژنتیک پزشکی در نظر گرفته شود هم ژنتیک انسانی اما تشخیص، مدیریت و مشاوره به افراد دچار اختلالات ژنتیکی یا نگران از این اختلالات به عنوان بخشی از ژنتیک پزشکی در نظر گرفته می شود.

از زاویه دید دیگر در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت این رشته با عنوان ژنتیک انسانی و در آزمون دکتری تخصصی، این رشته در حد وسیع تر و با عنوان ژنتيك پزشكي وجود دارد.

پس با من در ادامه با این مقاله در رابطه با رشته ژنتیک انسانی همراه باشید.

این رشته یکی از محبوب‌ترین رشته‌های آزمون کارشناسی ارشد می‌باشد. در ایران، وزارت بهداشت رشتۀ ژنتیک انسانی را در مقطع کارشناسی ارشد و ژنتیک پزشکی را در مقطع دکتری ارائه می‌دهد. این رشته بیشتر جنبۀ تحقیقاتی دارد تا جنبۀ بالینی؛ از همین رو ارشد ژنتیک پزشکی از تحقیقاتی‌ترین رشته‌ها می‌باشد که مقاله‌های ISI خوبی هم از آن بیرون می‌آید. همین موضوع باعث می‌شود که از این رشته به راحتی بتوان از دانشگاه‌های خارج از کشور برای تحصیل در مقطع دکتری پذیرش گرفت.

هدف و بازار کار رشتۀ ژنتیک انسانی

دانش آموختگان این رشته می توانند در مراکز تحقیقاتی ژنتیک و شرکت های دانش بنیان، مشارکت در پروژه های دانشگاهی بین دانشگاهی و ملی در حوزه پژوهشی، همکاری در مطب پزشک و متخصص ژنتیک به عنوان مشاور، طراحی و اجرای پروژه های مرتبط با ژنتیک، ارائه خدمات تخصصی در مراکز تحقیقاتی و به عنوان مسئول فنی آزمایشگاه ژنتیک به فعالیت بپردازند. دانش آموختگان ارشد رشته ژنتیک انسانی از نظر درآمد با دانش آموختگان ارشد علوم آزمایشگاهی تفاوتی ندارند اما در مقطع دکتری به دلیل اینکه تعداد پذیرش و تعداد دانش آموختگان کمتر است شانس و موقعیت بیشتری درجذب هیئت علمی دانشگاه را دارند.

نکته بارز در مورد بازار کار رشته ژنتیک انسانی این است که بستگی دارد که شما با چه لیسانسی وارد این رشته شوید. اگر از بچه های علوم آزمایشگاهی باشید که تصمیم دارید ارشد ژنتیک انسانی شرکت کنید و قبول شوید، بعد از پذیرفته شدن، تفاوت فاحشی از نظر بازار کار با دوران لیسانس خود نخواهید داشت ولی بهترین قسمت ماجرا داشتن مجوز آزمایشگاه تک رشته ای ژنتیک بعد از مقطع دکترا  می باشد که البته نیاز به سرمایه دارد.

بچه های غیر از علوم آزمایشگاهی، شرایط سخت تری را در بازار کار خواهند داشت. اولا به این دلیل که ژنتیک جنبه بالینی کمتری نسبت به گرایشی مثل بیوشیمی بالینی دارد و ثانیا ژنتیک انسانی بیشتر از نظر مشاوره ای حائز اهمیت است تا مسئولیت فنی. البته بچه های غیر علوم آزمایشگاهی و کلا غیر وزارت بهداشتی که وارد ارشد ژنتیک انسانی وزارت بهداشت می شوند باید این را به فال نیک بگیریند که می توانند در یکی از جذابترین رشته های جهان به تحقیقات و مطالعه بپردازند.

معرفی دروس امتحانی

ژنتیک (پایه و مولکولی، انسانی، پزشکی)                        ضریب 5

زیست شناسی سلولی و مولکولی                                  ضریب 2

بیوشیمی                                                                    ضریب 1

زبان                                                                           ضریب 2

رشته های کارشناسی مجاز برای ورود به ژنتیک انسانی بر اساس دفترچه کنکور ارشد 97 عبارتند از:

کارشناسی زیست شناسی (کلیه گرایش‌ها)؛ بیوتکنولوزی گرایش صنعتی؛ ویروس شناسی؛ انگل شناسی پزشکی؛ ژنتیک؛ بیوشیمی؛ ایمنی شناسی؛ میکروب‌شناسی؛ تغذیه؛ علوم آزمایشگاهی؛ مامائی؛ دکترای عمومی گروه پزشکی؛ دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی و دکترای حرفه‌ای دامپزشکی

دانلود آخرین نسخه برنامه درسی (سرفصل) و تعداد واحدها:

دریافت کامل   /   دریافت خلاصه

دانشگاههایی که در رشته ارشد ژنتیک انسانی پذیرش دانشجو دارند:

بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد 97

ژنتیک انسانی

آیندۀ تحصیلی رشته ژنتیک انسانی

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی می توانند در رشته های زیر در آزمون مقطع دکترای وزارت بهداشت شرکت کنند:

ژنتیک پزشکی

بیولوژی تولید مثل

پزشکی مولکولی

علوم اعصاب

مهندسی بافت

نانو فناوری پزشکی

ایمنی شناسی پزشکی

زیست فناوری پزشکی

علوم سلولی کاربردی

خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون

انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)

سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)

سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)

اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)

مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)

گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی)

زیست پزشکی سامانه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards