کاریوتیپ بسازید!

کاریوتیپ چیست؟

احتمالا کنکوری های عزیز میدانند چیست. ولی خب برای اطلاع دیگر عزیزان که ممکن است ندانند چیست. باید عرض کنم که کاریوتیپ به مجموعه‌ای از کروموزوم‌ها؛ که با توجه به تعداد آنها، شکل و اندازه، موقعیت سانترومرها، الگوی اتصال، هرگونه تفاوت بینکروموزوم‌های جنسی، و هرگونه ویژگی فیزیکی دیگر منظم شده‌اند، گفته‌می‌شود. معمولاً بزرگترین کروموزومِ ارگانیسم را به عنوانِ کروموزومِ شمارهٔ ۱، کروموزومی که پس از آن از همه بزرگتر است کروموزومِ شمارهٔ ۲ و… در نظر می‌گیرند. اگر بخواهیم این ۴۶ کروموزوم را بر حسبِ شکل و اندازهٔ ظاهری شان دسته‌بندی کنیم متوجه می‌شویم که این کروموزوم‌ها دو تا دو تا از نظر شکل و اندازه شبیه به یکدیگر هستند. حال چنانچه این کروموزوم‌ها را به ترتیبِ اندازه (از بزرگترین به سمت کوچکترین) منظم کنیم به شکلی به نامِ کاریوتیپ دست می‌یابیم.

کاربرد کاریوتیپ چیست؟

کاربرد آن هم در مواردی ست از جمله برای تعیین سلامت جنین در شکم مادر. به این صورت که از کروموزوم های جنین یک کاریوتیپ تهیه میگردد که اطمینان حاصل شود جنین در سلامت کامل به سر میبرد. این کار هنوز در کشورهایی از جمله کشور ما به صورت گسترده صورت نمیگیرد. به همی دلیل تعداد نوزادانی که به بیماری هایی مثل نشانگان داون مبتلا هستند زیاد است.

کاریوتیپ

کاریوتیپ بسازید

شما میتوانید با مراجعه به صفحه ساخت کاریوتیپ از طریق این لینک ساختن آن را تجربه کنید. 23 کروموزوم در سمت راست برای شما به ترتیب چیده شده اند. میتوانید با نگه داشتن موس روی هرکدام از کروموزوم های سمت چپ و انتقال آن به سمت راست آن را با جفت خود تطابق دهید.

در آخر میتوانید با تعیین جنیست تصویر به دست آمده به کار خود پایان دهید. این کار بسیار ساده را انجام دهید تا تمرینی شود برای تهیه تصاویر واقعی. به امید روزی که تمام شما عزیزان به محققان آیندۀ این مرز و بوم تبدیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards