یادگیری خودمان را چطور قضاوت کنیم؟

لازمه یادگیری ارزیابی مکرر است. کسی که نداند یک موضوع را تا چه اندازه آموخته و در چه مواردی مشکل دارد، نمی تواند خود را اصلاح کند؛ اما قضاوت کردن هم کار ساده ای نیست و در اکثر مواقع با خطا همراه خواهد بود به همین دلیل نیاز است که ابزار های مناسبی برای قضاوت یادگیری خود داشته باشیم؛ ابزار هایی که آنها را در ادامه این مطلب معرفی می کنیم.

یادگیری

اولین و مهمترین کار در یادگیری

مهمترین کار؛ استفاده مکرر از امتحان و تمرین بازیابی است تا به درستی مشخص کنید که چه چیزی را واقعا می دانید و چه چیزی را تصور می کنید که میدانید. امتحان های کم حجم ( از بخش محدودی از آموخته ها ) در کلاس به استاد کمک می کند تا اطمینان یابد که شاگردان در حال یادگیری هستند یا خیر و نیز در چه مباحثی نیازمند توجه بیشتر هستند.

برگزاری آزمونهای مجموعه ای ( امتحانی که سرفصل های امتحان قبلی هم پوشش داده می شود )، زمانی بیشترین کاربرد را دارند که می خواهیم یادگیری ها را مستحکم کنیم و مفاهیمی که در یک مرحله آموخته شده، برای آموختن مطالب مراحل بعدی هم بکار ببریم . شما هم به عنوان یک یادگیرنده می توانید از تکنیک های تمرینی بسیاری برای تسلط بر مطالب استفاده کنید که از پاسخگویی به به فلش کارت برای توضیح مفاهیم کلیدی تا شبیه سازی و یادگیری از یک استاد را در بر می گیرد.

یک اشتباه رایج در یادگیری

این اشتباه را نکنید که با درست جواب دادن یک مطلب در چند امتحان، آن را رها کنید. اگر موضوع مهمی است، باید تمرین شود و دوباره تمرین شود، همچنین به پیشرفت های ناشی از تمرین های انبوه؛ دل نبندید، بین امتحان های خود فاصله بیندازید، تمرین های خود را متنوع سازید و نگاه بلند مدت خود را حفظ کنید.

سرنخ های یادگیری را دریابید

به سرنخ هایی که برای قضاوت در مورد یاد گیری خود استفاده می کنید، دقت کنید. این که احساس کنید یک موضوع، آشنا یا روان است، شاخص خوبی برای یادگیری نیست، اینکه بلافاصله بعد از یادگیری یک مطلب بتوانید به آسانی آن را در امتحان بازیابی کنید هم شاخص خوبی نیست. با این حال، سهولت بازیابی پس از تاخیر، شاخص خوبی برای یادگیری است.

روش بسیار بهتر آن است که یک مدل ذهنی از مواد آموزشی بسازید که ایده های مختلف را در یک مطلب به صورت یکپارچه در آورد، آنها را به آموخته های پیشین ارتباط دهد و شما را قادر سازد از آن استنباط داشته باشید این که تا چه حد می توانید ماهرانه یک مطلب را توضیح دهید هم یک سرنخ عالی برای قضاوت درک یادگیری شماست، زیرا باید نکات برجسته را از حافظه ی خود باز یابی کنید، آنها را به زبان خود بیان کرده و توضیح دهید که چرا اهمیت دارند و چرا به موضوع بزرگتر ارتباط پیدا می کنند.

به بازخوردهای ناشی از یادگیری توجه کنید

آموزش دهندگان باید باز خورد های اصلاحی بدهند و یادگیرنده ها هم باید به دنبال این بازخورد ها باشند. دیوید دانینگ ِ روان شناس در مصاحبه ی خود با ارول موریس، دلیل می آورد که مسیر خود آگاهی از سایر افراد عبور می کند و در این باره می گوید: «واقعا بستگی به آن دارد که چه نوع بازخوردی دریافت می کنید. آیا جهان چیز های خوبی به شما می گوید؟ آیا جهان به شیوه ای به شما پاداش می دهد که انتظار دارید به یک فرد با صلاحیت پاداش داده شود؟ اگر شما به افراد دیگر بنگرید، اغلب راه های متفاوتی را برای انجام یک کار پیدا می کنید؛ که یعنی همیشه راه های بهتری برای انجام کارها وجود دارد.»

یادگیری تان را با باتجربه ها بسنجید

در بسیاری از شرایط، قضاوت و یادگیری شما با کار کردن در کنار همکاران با تجربه تر، تنظیم می شود: افسران خطوط هوایی با کاپیتان ها، سربازان با افسران رده ی بالا پلیس و رزیدنت ها با جراح ها. این مدل آموزشی، قدمت بسیاری در تاریخ بشر دارد و از گذشته ها، رابطه ی استاد و شاگرد باعث شده تجربیات سالها فعالیت به فعالان نسل بعد انتقال یابد.

یادگیری

شبیه سازی؛ یک راه دیگر برای قضاوت یادگیری

در سایر موارد، تیم های متشکل از تخصص های مکمل و متفاوت باعث اصلاح قضاوت ها و تنظیم یادگیری می شود. شبیه سازی هم یکی دیگر از روش های اصلاح قضاوت درباره یادگیری مان است که به ویژه برای آتش نشان ها، پلیس ها و خلبان ها کاربرد فراوانی دارد. این شبیه سازی ها هر چند خالی از عیب و ایراد نیستند، به طور معمول می توانند با کمترین خطر و ریسک یادگیری را تقویت کنند و اشکالات کار را به ما بفهمانند. در نهایت اگر هیچکدام از این روش ها برای اصلاح قضاوت ما از یادگیری مان کافی نباشد اشتباه و شکست خوردن در عمل است که می تواند ما را به ایراد کارمان آگاه کند، البته فرض بر این است که ما از شکست خود جان سالم به در برده ایم و مشتاق درس گرفتن از آن هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

I'm not a spammer This plugin created by memory cards